XVIII. Reprezentační ples Městského soudu v Praze

Pravidla dražby

CHARITATIVNÍ DRAŽBA unikátní sběratelské kolekce „Muži 28. října“

V rámci XVIII. Reprezentačního plesu Městského soudu v Praze proběhne charitativní dražba unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“, která byla předními českými umělci a mistry oboru vytvořena na počest 100. výročí vzniku samostatného Československa. Vydání se symbolickým pořadovým číslem 1918 bude během večera slavnostně vydraženo a část získaných peněz věnují autoři na charitu. Základní vyvolávací cena byla stanovena na 10 000 Kč. Kupní cena je přitom odhadována na částku 550 000 Kč.

„Chceme vzdát hold těm, kteří bojovali za demokracii a náš národ doma i v zahraničí. Současně ale i pomoci dětem s těžkými úrazy po autonehodách. Proto výtěžek z dražby rovnoměrně rozdělíme mezi Sdružení válečných veteránů ČR a Nadační fond Kolečko,“ uvedl Zbyněk Passer, investor projektu „Muži 28. října“.

Jádrem a klíčovou součástí díla je vzácný tisk popisující příběhy a osudy pěti osobností, které stály u vzniku samostatné republiky a vešly později ve známost jako „Muži 28. října“: Antonín Švehla, Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný a Vavro Šrobár. Kniha, která bude dražena, je vysazena na ručně vyrobeném papíru a je také ručně vázaná. Obálka kombinuje tvrdé výběrové dubové dřevo s nejjemnější kůží marockých ovcí a zdobí ji secesní rohy z ryzího pozlaceného stříbra. Podobně je vyvedeno i kování v horní a dolní čtvrtině výšky obálky. Na přání zákazníka je možné zdobení obálky doplnit drahými kameny, českými granáty a vltavíny. I v tomto případě se jedná o unikáty. Kameny pocházejí pouze z archivů či sbírek zlatníků a starožitníků z období první republiky. V současnosti se takové kameny již v Čechách netěží a nejsou na trhu běžně dostupné. Knihu, uloženou v na míru vyrobeném koženém pouzdře, doplňuje pět pamětních zlatých medailí s hlubokým reliéfem a raritní poštovní známkový aršík s motivy Mužů 28. října. 

Po dvouletém úsilí týmu předních výtvarníků, umělců a mistrů svého oboru vzniklo unikátní sběratelské dílo. Kniha je vytištěna na ručním papíře spojením čtyř vysoce náročných technologií, včetně zdobení listů zlatem. Jde o umělecké dílo, které vzniklo komplexním a velmi náročným souběhem mnoha tradičních řemesel v jejich již dávno nepoužívané podobě a zcela jedinečné svým zpracováním. Nejen v českých zemích práce podobného charakteru dosud nikdy nebyla představena.

Vzhledem k jedinečnosti celé kolekce odmítli její tvůrci jakoukoli unifikaci. Každý kus tak bude solitérem, který bude mistry knihtiskaři, kaligrafy, řezbáři, vazači, zlatníky a šperkaři dopracován a vyzdoben dle individuálních přání budoucího majitele. Kolektiv autorů bude nyní soubor knihy, mincí a známek postupně představovat dalším zájemcům, především z řad sběratelů, ale i investorů či kulturních institucí. „Zatím registrujeme 12 předobjednávek. To je pro tento kvartál, vzhledem k časové náročnosti přípravy a k naprosté individualizaci jednotlivých vydání, na hranici výrobních možností manufaktur, sdružených v projektu Muži 28. října,“ uvedl Zbyněk Passer. Jména budoucích majitelů podle něho zůstávají utajena a bude záležet jen na nich, zda se ke koupi veřejně přihlásí. Kniha bude během roku 2019 postupně vyráběna dle přání a na míru jednotlivým sběratelům v limitované edici 100 kusů.

„Investice do podobných uměleckých projektů nabývají v současné době na důležitosti. Jejich vyšší atraktivita souvisí mimo jiné s růstem cen nemovitostí v ČR a se zhoršováním podmínek pro hypotéky. „Nákup uměleckých předmětů určitě neslouží jako krátkodobá spekulace, ale má význam z dlouhodobého hlediska. U vybraných komodit můžete dosáhnout klidně 10% ročního zhodnocení,“ soudí Martin Valach ze společnosti Artlines, která se zaměřuje na investice, poradenství či budování portfolií v oblasti umění. Podle něho jde v případě sběratelské kolekce jako „Muži 28. října“ především o emoční záležitost. „Získáváte trvalou hodnotu se zázemím velkého příběhu, která se může dědit, stát se rodinnou relikvií, ale i posloužit řadě dalších generací,“ dodal Martin Valach.

Zájemci o shlédnutí kolekce mohou navštívit Pasáž českého designu v budově České národní banky, kde je kniha dlouhodobě vystavena. Všechny podrobnosti o jejím vzniku jsou zveřejněny na webu www.muzirijna.cz.

PRAVIDLA DRAŽBY:

Začátek dražby: 21:30

Vyvolávací částka: 10.000 Kč

Minimální příhoz: 30.000 Kč

Předmět dražby: Sběratelská kolekce „Muži 28. října“ se symbolickým pořadovým číslem 1918

Výtěžek dražby: 25 % výtěžku věnuje investor projektu na charitativní účely

(Polovina z těchto 25 % bude prostřednictvím komunitního projektu televize Prima – Prima SVĚT věnována Nadačnímu fondu Kolečko, který podporuje Centra dětské traumatologie a realizuje programy prevence úrazů dětí zejména v silničním provozu.  Zbývající polovinu získá Sdružení válečných veteránů ČR).

Pravidla účasti: Účastníkem dražby (dražitelem) se může stát každý návštěvník či host, který se zaregistruje v místě konání dražby a který při registraci obdrží dražební číslo. Účastník dražby je povinen doložit svou totožnost pomocí občanského průkazu či cestovního pasu a zapsat se do seznamu účastníků dražby. Pokud je účastníkem dražby právnická osoba, je povinna se prokázat aktuálním výpisem z veřejného rejstříku. Účastník aukce se může dát v dražbě zastupovat zmocněncem na základě písemné plné moci; za účastníka dražby – právnickou osobu – může kromě statutárního orgánu jednat prokurista.

 

HLAVNÍ AUTOŘI PROJEKTU „MUŽI 28. ŘÍJNA“:

Medaile: Slavomír Primák a kolektiv

Texty: Pavel Černý

Grafická předloha knihy: Slavomír Primák

Sazba: Agentura CRS a.s.

Výroba ručního papíru: Ruční papírna Velké Losiny

Knihtisk: Tiskárna Repress

Desky knihy: Lamastone

Vazba knihy: Knihařství Žamberk

Ručně dělaný kufřík: Knihařství Žamberk

Poštovní cenina – známkový sešitek: Slavomír Primák a kolektiv

Grafika a úpravy: kolektiv agentury CRS a.s.

Produkce: CRS a.s.

 

ZÁKLADNÍ PARAMETRY DRAŽENÉ KNIHY:

Rozměr knihy: cca 22 × 30 × 5 cm

Hmotnost: cca 2,5 kg

Počet listů: cca 208 str.

Dřevěné desky z českého dubu s plně plastickým českým lvem

a věncem lipových lístků a ručním zlacením

Kování ze stříbra zlacené pravým 24kt zlatem, plně plasticky

zdobené.

Ručně vázaná kniha v karmínové kůži

Zlacená ořízka knihy, ražený plastický hřbet knihy

Ručně vyráběný papír z Ruční papírny Velké Losiny

Tradiční knihtisk, doplněný o sítotisk, zlatotisk, slepotisk a další

technologie tisku

Pamětní medaile: vysoce plastický reliéf, 5 ks z ryzího zlata Au999

o hmotnosti 1 oz = 31,1035 g, vyráběné tradiční metodou od modelu

až po ražbu ručně

Poštovní ceniny, známkový sešitek – 8 ks sběratelsky cenných

známek v omezené sérii.

 

KRÁTCE O TÝMU:

• Slavomír Primák: zlatník, medailér. Vyrábí mince a medaile

pro klienty z ČR i zahraničí, vyznamenání, odznaky pro

Armádu ČR, Prezidentskou kancelář, státní organizace, muzea,

sběratele, ale i podniky, unikátní šperky s drahokamy pro VIP

osobnosti. Více na www.primak.cz

• Pavel Černý, historik, předseda Společnosti Antonína Švehly.

Více na www.spolecnost.antoninsvehla.cz

• Ruční papírna Velké Losiny.

Více na www.rucnipapirna.cz

• Tiskárna Repress, specialista na potisk grafických a ručních

papírů tradičními tiskovými technikami.

Více na www.repress.cz

• Lamastone, chráněná dílna, umělecká truhlárna s mnohými

oceněními od krabiček až po nábytek, odborníci na výjimečné

zpracování dřeva ručně i pomocí moderních 3D CNC strojů.

Více na www.lamastone.cz

• Knihařství Žamberk, mistři knihařského řemesla Josef Fogl

a Pavlína Rambová, autoři mnoha rukodělných knižních vazeb

či faximilií vzácných historických knih.

Více na www.kniharstvi-zamberk.cz

CRS, reklamní a produkční agentura, zajišťuje celkovou koordinaci projektu

Více na www.crs-company.cz